SHIPPING TO EU COUNTRIES & US 7,90€. SAME BUSINESS DAY SHIPPING!

Menu

« »
Cart

NEW arrivals

Innova DX Wombat 3

Sales price 11,90 €
Color
Weight
Choose a variant
  • Description
  • Reviews (4)

The Wombat3 is a slightly understable mid-range driver that packs a great glide. The “3” top configuration means the profile of this disc is low and it’s very ergonomic to grip.

The Wombat3 is a large diameter mid-range driver that suits beginners extremely well. This disc is very easy to throw straight effortlessly. The VTech rim makes the disc feel better in the hand, is easier to throw and has more extra torque resistance. Straight shots still go straight and turnovers stay turned with a gentle flat landing. Excellent for staying on narrow fairways and threading through forests.

Discar

Sunday, 12 December 2021

Hea ketas kui mängida korralikult sisse ja ära harjuda iseärasustega. Alguses võib veidi võnkuda ja ei lähe sinna kuhu alati tahad, aga eks iga kettaga nii.

Nipi Tiri

Sunday, 12 December 2021

Nagu üldiselt uuena soetatud kettad, tahab kindlasti ka see ketas ühte korralikku sissemängimist, ehk algajatel ei tasuks sellisest tõsiasjast kindlasti ära ehmuda, ajapikku hakkab ketas aga tööle täpselt nii kuidas numbrid seda lubavad.

Algaja

Sunday, 12 December 2021

Hea stabiilne ja usaldusväärse lennujoonega, saab hakkama ka suurema tuulega ja piisavalt sirgeks visatav et ka metsa kaasa võtta. grip mõnus nii taga kui esikäega.

Avestaja

Sunday, 12 December 2021

Väga hea ketas, mis sobib nii edasijõudnutule ja ka algajatele. Ketas on väga usaldusväärne, ning sobib igast linede hittimiseks kui oskused seda lubavad.

Follow Us

Who we are and what we do?


DiscSport

 

CUSTOMER SERVICE

  • Tel. +372 553 8065
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Open Monday-Friday 09-17

 

JOIN OUR NEWSLETTER

Want to have the latest news? Subscribe to our newsletter!

Log In or Register