SHIPPING TO EU COUNTRIES & US 7,90€. SAME BUSINESS DAY SHIPPING!

Menu

« »
Cart

NEW arrivals

Innova DX AviarX3

Sales price 11,90 €
Color
Weight
Choose a variant
  • Description
  • Reviews (4)

Aggressive backhand and forehand throws are a breeze with the AviarX3. It's the most overstable Aviar model to date, ideal for headwind upshots and drives. The Champion plastic ensures the overstability round after round. It has a similar grip and 3-series speed as the Aviar3 but with more overstability. 

Compared to tradtional Aviars, the Aviar3 and AviarX3 feature a lower profile, that gives them an optimal grip for power shots. The AviarX3 works great as a putter, but it's design is prefect for upshots and drives on both backhand and sidearm.

Oskar Lepmets

Tuesday, 01 February 2022

Aviare on mitut erinevat sorti ja enamasti on nad head mitte puttimiseks vaid lähenemiseks. Sama lugu ka selle putteriga, kuid kui tahta aviarit puttimiseks, siis see on ainuõige variant

Discar

Sunday, 12 December 2021

Hea ketas kui mängida korralikult sisse ja ära harjuda iseärasustega. Alguses võib veidi võnkuda ja ei lähe sinna kuhu alati tahad, aga eks iga kettaga nii.

Algaja

Sunday, 12 December 2021

Mugav käes hoida ning küllaltki stabiilse lennuga, sobib igasuguse taustaga mängijatele. Samuti sobib ka lühemateks drivedeks/lähenemisteks, ei hakka lajatades laperdama.

Avestaja

Sunday, 12 December 2021

Väga hea ketas lähenemiseks ja draivimiseks. Igal inimesel peaks olema vähemalt 1 aviar kotis . Jääb maa külge hästi kinni ning ei skipi väga kaugele korvist.

Follow Us

Who we are and what we do?


DiscSport

 

CUSTOMER SERVICE

  • Tel. +372 553 8065
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Open Monday-Friday 09-17

 

JOIN OUR NEWSLETTER

Want to have the latest news? Subscribe to our newsletter!

Log In or Register