SHIPPING TO EU COUNTRIES & US 7,90€. SAME BUSINESS DAY SHIPPING!

Menu

« »
Cart

NEW arrivals

Innova Star AviarX3

Sales price 19,90 €
Color
Weight
Choose a variant
  • Description
  • Reviews (5)

Aggressive backhand and forehand throws are a breeze with the Star AviarX3. It's the most overstable Aviar model to date, ideal for headwind upshots and drives. It has a similar grip and 3-series speed as the Aviar3 but with more stability. 

Compared to tradtional Aviars, the Aviar3 and AviarX3 feature a lower profile, that gives them an optimal grip for power shots. The AviarX3 works great as a putter, but it's design is prefect for upshots and drives on both backhand and sidearm.

Raid Oo

Tuesday, 12 July 2022

Üks parimaid lähenemiskettaid, sirge lennuga ja kindla fadega ketas. Iga mängumehe unistus. Pigem soovitan eeskäe mängijatele, käes mugav.

Meistrimees

Monday, 31 January 2022

Aviar X3 on oluliselt kangem kui nn traditsiooniline Aviar, kuid see ei ole tingimata negatiivne aspekt. Tegemist on suurepärase lähenemiskettaga ja piisava sissemängimise korral saavutab sirge lennujoone minimaalse fadega.

Discar

Sunday, 12 December 2021

Hea ketas kui mängida korralikult sisse ja ära harjuda iseärasustega. Alguses võib veidi võnkuda ja ei lähe sinna kuhu alati tahad, aga eks iga kettaga nii.

Algaja

Sunday, 12 December 2021

Alguses veits kangevõitu, kuid samas üsna kiiresti sisse mängitav ja hea sirge, usaldusväärse lennuga. Sobib pigem edasijõudnumatele, kes enam kaussi ei viska.

Avestaja

Sunday, 12 December 2021

Väga hea ketas lähenemiseks ja draivimiseks. Igal inimesel peaks olema vähemalt 1 aviar kotis . Jääb maa külge hästi kinni ning ei skipi väga kaugele korvist.

Follow Us

Who we are and what we do?


DiscSport

 

CUSTOMER SERVICE

  • Tel. +372 553 8065
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Open Monday-Friday 09-17

 

JOIN OUR NEWSLETTER

Want to have the latest news? Subscribe to our newsletter!

Log In or Register