Menu

Cart
€  € 

Innova Shimmer Star Rat - DiscSport exclusives - Unity

Sales price 24,90 €
Color
Weight
Choose a variant
  • Description
  • Reviews (4)

Looking for an (over)stable control midrange for sidearm and/or backhand? Look no further!

The Rat is innova's responce for a forehand-specific approach disc. It’s a low-profile, beadless mid-range that flies fast out of the hand. The Rat could be the most comfortable sidearm approach disc around. Rip it forehand and it’ll fly straight with a predictable fade at the tail end. The backhand grip feels just as good with a flight just as predictable. Bonus: It’s a good option for headwind approach shots.

It's worth noting that the Rat excels especially on stable straight shots with a predictable fade at the end. If you're looking for a super overstable mid that fades hard and early, the Gator is the right disc for you :)

The Gator is a very reliable overstable mid-range disc with a predictable finish. The Gator delivers pin-point accuracy for shorter drives and approach shots, even in windy conditions. This is a great disc for mid range shots especially for players who need to control their power and increase their accuracy.

 

Nipi Tiri

Sunday, 12 December 2021

Nagu üldiselt uuena soetatud kettad, tahab kindlasti ka see ketas ühte korralikku sissemängimist, ehk algajatel ei tasuks sellisest tõsiasjast kindlasti ära ehmuda, ajapikku hakkab ketas aga tööle täpselt nii kuidas numbrid seda lubavad.

Discar

Sunday, 12 December 2021

Hea ketas kui mängida korralikult sisse ja ära harjuda iseärasustega. Alguses võib veidi võnkuda ja ei lähe sinna kuhu alati tahad, aga eks iga kettaga nii.

Algaja

Sunday, 12 December 2021

Hea stabiilne ja usaldusväärse lennujoonega, saab hakkama ka suurema tuulega ja piisavalt sirgeks visatav et ka metsa kaasa võtta. grip mõnus nii taga kui esikäega.

Avestaja

Sunday, 12 December 2021

Väga hea ketas, mis sobib nii edasijõudnutule ja ka algajatele. Ketas on väga usaldusväärne, ning sobib igast linede hittimiseks kui oskused seda lubavad.

Follow Us

Who we are and what we do?


DiscSport

 

CUSTOMER SERVICE

  • Tel. +372 553 8065
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
  • Open Monday-Friday 09-17

 

JOIN OUR NEWSLETTER

Want to have the latest news? Subscribe to our newsletter!

Log In or Register